Danas je u 11:00, u svečanoj Sali Dekanata Univerziteta u Sarajevu - Filozofskog fakulteta, održana promocija radionice Osnove švedskog jezika i kulture, koja se priprema za ljetni semestar 2025. godine.
Promociju su sa prigodnim obraćanjima otvorili doc. dr. Minka Džanko, prodekanesa za naučnoistraživački rad, međunarodnu saradnju i izdavaštvo, koja je predstavila edukativno-naučne aktivnosti Filozofskog fakulteta na polju proučavanja stranih jezika kao i međunarodne aktivnosti ove institucije, te NJ. E. Helena Lagerlöf, ambasadorica Kraljevine Švedske u Bosni i Hercegovine, koja se zahvalila na inicijativi uvođenja švedskog jezika na Filozofskom fakultetu osvrnuvši se na društvene i ekonomske veze između Švedske i Bosne i Hercegovine, te izražavajući nadu u evropsku budućnost Bosne i Hecegovine. Gospođa Amela Fifić, savjetnik u Swedish international development Agency, saradnica Švedskog instituta, i koinicijatiorica projekta, predstavila je u svom izlaganju globalno djelovanje Švedskog instituta, glavnog sponzora ovog projekta, kao i program proljetne radionice. Prof. dr. Vahidin Preljević, sa Odsjeka za germanistiku Univerziteta u Sarajevu - Filozofskog fakulteta, koinicijator uvođenja švedskog jezika na ovoj insituticiji, moderirao je promociju, predstavio historiju projekta, istaknuo značaj švedske kulture (između ostalog, književnost i filma) u evropskoj kulturnoj historiji, te skrenuo pažnju na veliki potencijal bosansko-hercegovačko-švedskih kulturnih veza.
Velike zasluge za uspješnu realizaciju ove inicijative pripadaju i Nj.E. Bojanu Šošiću, ambasadoru Bosne i Hercegovine u Kraljevini Švedskoj, te dr. Adnanu Mahmutoviću, redovnom profesoru na Univerzitetu u Stockholmu.
Ovim je i zvanično, u okviru Odsjeka za germanistiku, pokrenuto izučavanje švedskog jezika i kulture na Univerzitetu u Sarajevu. Time se obogaćuje nastavna ponuda na Filozofskom fakultetu, te stvaraju osnove za moguće razvijanje skandinavistike na ovoj instituciji.
Povrh toga, Filozofski fakultet ovim daje svoj doprinos jačanju kulturnih i akademskih veza između Bosne i Hercegovine i Kraljevine Švedske, što je i zbog značajne bosanskohercegovačke dijaspore u ovoj zemlji od posebne općedruštvene važnosti.
Projekt radionice švedskog jezika i kulture se realizira u saradnji Odsjeka za germanistiku na Univerziteta u Sarajevu - Filozofskom fakultetu i Švedskog instituta. Radionica će biti otvorena za sve studente na UNSA, nastavno osoblje, kao i za sve druge koji su zainteresirani za učenje švedskog jezika i upoznavanje sa švedskom kulturom. O tačnom datumu održavanja radionice u ljetnom semestru 2025. godine javnost će biti blagovremeno obaviještena.