Na osnovu članova 78. do 86. Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo („Službene novine Kantona Sarajevo“, broj: 33/17, 35/20 39/20 i 40/21), prethodne saglasnosti Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo za raspisivanje Konkursa broj: 27/03-34-18585-1/22 od 10. 6. 2022. godine i Odluke Vlade Kantona Sarajevo o broju i strukturi studenata koji se mogu upisati u prvu godinu stručnog studija, prvog ciklusa studija i integriranog studija, drugog ciklusa studija i specijalističkog studija na Univerzitetu u Sarajevu u akademskoj 2022/2023. godini broj: 02-04-23327-8/22 od 9. 6. 2022. godine, Univerzitet u Sarajevu o b j a v l j u j e
KONKURS ZA UPIS STUDENATA U PRVU GODINU STUDIJA NA UNIVERZITETU U SARAJEVU U AKADEMSKOJ 2022./2023. GODINI
Prijava i upis kandidata na Konkurs za upis u prvu godinu studija provodi se isključivo online putem Informacionog sistema eUNSA i web stranice www.upis.unsa.ba.
ZA SVA TEHNIČKA PITANJA PRILIKOM REGISTRACIJE KANDIDATA NA PLATFORMU ZA ONLINE UPIS MOLIMO KONTAKTIRAJTE UNIVERZITETSKI TELEINFORMATIČKI CENTAR NA TELEFON 033 560 240 ili na mail Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.
PRILOZI:
VREDNOVANJE USPJEHA IB DIPLOMA PROGRAMA
PRIJAVNI ROK ZA UPIS U PRVU GODINU DRUGOG CIKLUSA STUDIJA U AKADEMSKOJ 20222023. GODINI (IZDVOJENO)
SPISAK PREDMETA ZNAČAJNIH ZA ODGOVARAJUĆI STUDIJSKI PROGRAM
Novoimenovani ambasador Republike Italije u Bosni i Hercegovini Marco Di Ruzza i drugi sekretar Lorenzo Donatelli posjetili su Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu 20. jula 2022. godine. Ambasadora su primili doc. dr. Minka Džanko, prodekanesa za naučnoistraživački rad, međunarodnu akademsku saradnju i izdavaštvo, i članovi Katedre za italijanski jezik i književnost, prof. dr. Mirza Mejdanija, šef Katedre, prof.dr. Nermina Čengić, doc.dr. Mirela Boloban, više asistentice Nerma Kerla i Ana Lalić i Zana Ekiz, lektorica.
U sklopu projekta pod nazivom „Etnološka biblioteka“, Odsjek za sociologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u saradnji sa Odsjekom za kulturnu i socijalnu antropologiju na Univerzitetu u Kelnu (Faculty of Arts, Department of Cultural and Social Anthropology), uz stručnu podršku Biblioteke Filozofskog fakulteta i koordinaciju doc.dr. Jelena Gaković, uspješno je realizirao donaciju literature (pedeset pet bibiografskih jedinica) u akademske svrhe na njemačkom i engleskom jeziku.
Fond iz oblasti etnologije i antropologije je primarno namijenjen studentima i profesorima Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i dostupan korisnicima u sklopu pozajmice bibliotečke građe.
Poštovani,
Obavještavamo da je KLIKA d.o.o Sarajevo raspisala JAVNI POZIV za dodjelu jednokratnih stipendija u iznosu od 1000,00 KM studentima javnih fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta u Banja Luci.
Pravo učešća imaju studenti:
JLPT – Test znanja japanskog jezika 2022
**Engleski ispod bosanskog**
JLPT – test znanja japanskog jezika (Japanese Language Proficiency Test) za 2022. godinu održat će se na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, dana 3. jula/srpnja 2022. godine. JLPT je test za neizvorne govornike japanskog jezika s ciljem evaluacije i certificiranja njihovog znanja ovog jezika.
Poštovane kolegice i kolege, drage studentice i studenti i svi vi prijatelji Filozofskog fakulteta iz Bosne i Hercegovine i brojnih zemalja svijeta.
Pripala mi je čast da vam se svima obratim povodom sedamdesetprvog rođendana Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Na žalost i ovu godišnjicu obilježavamo u teškom periodu pandemije, u okolnostima koje nam zbog epidemioloških mjera ne dozvoljavaju uobičajenu svečanu sjednicu Nastavnog vijeća i prijateljsko kolegijalno druženje uz skromni koktel, onako kako smo to radili decenijama. Iskreno se nadam da ćemo narednu godišnjicu dočekati upravo na takav način, da ćemo sa uspjehom završiti sve poslove koji pred nama stoje do tada i da ćemo, na čelu sa novim rukovodstvom, načiniti nove razvojne iskorake.
Razvoj humanističkih, društvenih i umjetničkih disciplina koje se izučavaju na našem fakultetu uvijek doprinosi i ukupnom kulturnom razvoju. I to kulturi shvaćenoj kao njegovanje svojevrsnih oaza susretanja, razumijevanja, racionalnog “uštimavanja” i sporazuma na svim poljima. Oduvijek se u tim oazama preispitivali putevi kojima naše društvo i svijet u cjelini idu i upozoravalo na moguće zamke koje nas na njima čekaju. Upravo stoga, Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet mora ostati oaza tog tipa inače će izgubiti svoj temeljni smisao. Aktivnostima koje realiziramo tokom Sedmice Filozofskog fakulteta željeli smo pokazati samo dio naših naučnoistraživačkih i stručnih rezultata nadajući se da će takvi sadržaji u narednom periodu postati dio naše akademske svakodnevnice.
Uvjeren da će upravo tako biti i u narednim godinama, da ćemo uz to i dalje ostati vodeća obrazovna akademska institucija u državi, kao i važan naučni i stručni centar ne samo u bosanskohercegovačkim nego i u evropskim okvirima, čestitam studentima, uposlenicima i našim dragim penzionerima 71. godišnjicu Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Prof. dr. Muhamed Dželilović
Dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Ambasador Republike Slovenije u Bosni i Hercegovini Damijan Sedar odazvao se pozivu u službenu posjetu Univerzitetu u Sarajevu - Filozofskom fakultetu i lektoratu za slovenski jezik na Filozofskom fakultetu. Ugostili su ga prodekan za naučnoistraživački rad, međunarodnu akademsku saradnju i izdavaštvo prof. dr. Amir Duranović, prof. dr. Adijata Ibrišimović Šabić u ime Odsjeka za slavenske jezike i književnosti, kao i lektor slovenskog jezika mr. Pavel Ocepek.