POSEBNE NAPOMENE:

Studenti koji su za isti nivo studija imali dva (2) puta stipendiju Evropske komisije (Erasmus Mundus i/ili Erasmus+), ne mogu u okviru tog istog ciklusa studija ponovo koristiti stipendije, niti se tim studentima može izdati nominacijsko pismo za ove stipendije.

Student se može prijaviti na jedan (1) univerzitet. Ukoliko dobijete informaciju da niste dobili stipendiju za koju ste se prijavili, a bude još otvorenih konkursa, možete se opet prijaviti na samo jedan univerzitet (nije više moguće da se prijavljujete na dva ili više univerziteta istovremeno).

Studenti koji su već koristili stipendiju, a imaju pravo da se prijave opet, pored standardne dokumentacije moraju dostaviti dokaz o priznavanju ostvarenih rezultata iz prethodne mobilnosti.

Akademsko i administrativno osoblje nema ograničenje u korištenju mobilnosti, međutim prednost se daje osoblju koje dosad nije koristilo Erasmus+ mobilnost. Preporučuju se dvije mobilnosti u toku akademske godine za osoblje.

UNIVERZITET U SARAJEVU – FILOZOFSKI FAKULTET

ODSJEK ZA PEDAGOGIJU

 

Izvještaj o realiziranim aktivnostima dr. Maryam Esfandiari u okviru ERASMUS + programa

 

Na Odsjeku za pedagogiju Univerziteta u Sarajevu – Filozofskog fakulteta boravila je dr. Maryam Esfandiari u okviru ERASMUS + programa mobilnosti od 04. do 08.11.2024.

Dr. Maryam Esfandiari je naučna istraživačica Anti-Bullying centra pri Dublin City Univerzitetu. Njena područja interesovanja su sigurnost djece u online okruženju, medijska pismenost, digitalno nasilje, online aktivizam i „sharenting“, pojava kada roditelji pretjerano objavljuju fotografije i druge lične informacije o djeci na društvenim mrežama. Jedna od recentnih istraživačkih oblasti dr.  Esfandiari je razvoj TOZI aplikacije namijenjene djeci i mladima s ciljem sticanja novih znanja i razvijanja vještina o prepoznavanju i reagovanju u situacijama digitalnog nasilja.

Tokom boravka na Univerzitetu u Sarajevu – Filozofskom fakultetu, dr. Maryam Esfandiari je prisustvovala regionalnoj radionici „Agenda za digitalnu sigurnost za Zapadni Balkan“ u organizaciji Regulatorne agencije za komunikacije BiH i organizacije TikTok Europa, održala predavanje „Children's Online Safety and Digital Technology“ kojem su prisustvovali studenti, nastavnici i saradnici Odsjeka za pedagogiju te se susrela sa studentom III ciklusa studija Odsjeka za pedagogiju.  

Doc. dr. Minka Džanko, prodekanesa za naučnoistraživački rad, međunarodnu akademsku saradnju i izdavaštvo organizovala je sastanak sa dr. Maryam Esfandiari i prof. dr. Eminom Dedić Bukvić na kojem je razgovarano o različitim pristupima zaštiti djece i mladih u digitalnom okruženju kao i o mogućnostima saradnje između Univerziteta u Sarajevu – Filozofskog fakulteta i Dublin City Univerziteta.  

Kroz različite aktivnosti i diskusije sa pojedinim nastavnicima, saradnicima, medijskim radnicima i studentima, dr. Maryam Esfandiari je razmijenila saznanja, ideje i preporuke zasnovane na istraživanjima s ciljem promocije sigurnog digitalnog okruženja i potaknula sve učesnike na osnaživanje digitalnih kompetencija djece, mladih i odraslih.

 

 


Klikom na sliku otvarate galeriju


Erasmus+ sporazumi i CEEPUS mreže UNSA-FF