U četvrtak, 19. decembra 2024. godine, završena je manifestacija pod nazivom Dani arapskog jezika (16-19. decembar). Nizom programa, nastavljajući svojevrsnu tradiciju, i ove akademske godine obilježen je Međunarodni dan arapskog jezika na Katedri za arapski jezik i književnost, Odsjeka za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu.

U ponedjeljak, 16. decembra, široj publici je predstavljena knjiga Adverbijali mjesta, vremena i načina u arapskom jeziku autoricā prof. dr. Elme Dizdar i prof. dr. Amre Mulović. Radi se o studiji koja putem analitičko-deskriptivne metode i tipološko-funkcionalnog pristupa kategoriju adverbijala analizira iz različitih perspektiva. Tako, knjiga predstavlja jedinstven univerzitetski udžbenik za studente arapskog jezika u kojem su prvi put adverbijali mjesta, vremena i načina sistemski i sveobuhvatno izloženi i objašnjeni kroz primjere iz obimne jezične građe koju čini impozantan broj književnoumjetničkih djela. Knjigu su publici predstavili prof. dr. Sabina Bakšić i prof. dr. Munir Drkić, uz moderiranje Almina Mahmutovića, MA.

Drugog dana manifestacije, u utorak, 17. decembra, Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet je posjetio Nj. E. Gosp. Walid Ahmed Abdelfattah Haggag, ambsador Arapske Republike Egipat u Bosni i Hercegovini. Tom prilikom, ambasador se susreo sa upravom fakulteta te na radnom sastanku razgovarao o mogućnostima jačanja saradnje između institucija, a u okvirima protokola o saradnji. Također, Nj. E. Gosp. ambasasdor je održao predavanje studentima Katedre, prezentujući i diskutujući sa studentima o egipatskoj historiji, tradiciji, kulturi, kao i o bilateralnim odnosima između Bosne i Hercegovine i A.R. Egipat.

Centralna manifestacija Dana arapskog jezika je na našem fakultetu upriličena 18. decembra, uz prisustvo velikog broja zaljubljenika u arapski jezik i kulturu. Među gostima, pored učenika osnovnih i srednjih škola u kojima se u Kantonu Sarajevo izučava arapski jezik, izdvajamo počasnog gosta Nj. E. Gosp. Toufika Milata, ambasadora Demokratske Narodne Republike Alžir u BiH. Program studenata Katedre za arapski jezik i književnost, realiziran u saradnji sa predmetnim nastavnicima i saradnicima, prisutnima je ponudio nekolicinu informacija o arapskom jeziku, recitale, igrokaze, monologe, i muzičke numere, nastojeći prenijeti ljubav prema studiju i predmetu izučavanja.

Posljednji dan manifestacije (četvrtak, 19. decembra) bio je rezervisan za dva programa. Takmičari i drugi prisutni su imali priliku zabaviti se, osvojiti vrijedne nagrade, ali i usvojiti nove informacije na arapskom jeziku zahvaljujući kvizu, društvenoj igri koju su pripremili studenti Katedre za arapski jezik i književnost. Po završetku kviza, studentice i studenti su na izuzetan način prezentirali lepezu slanih i slatkih jela arapske kuhinje, nakon čega je uslijedila i degustacija.

*  *  *

Podsjećanja radi, 18. decembar kao Međunarodni dan arapskog jezika obilježava se od 2012. godine, a podudaran je sa datumom iz 1973. godine kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija prihvatila arapski jezik kao šesti službeni jezik Organizacije. Arapskim jezikom danas govori više od 300 miliona ljudi, te je službeni jezik u 24 države svijeta.

Arapski jezik i književnost izučavaju se na Filozofskom fakultetu od osnivanja Fakulteta 1950. godine, i to u okviru Katedre na Odsjeku za orijentalnu filologiju (ranije Katedra za orijentalne jezike, Odsjek za orijentalne jezike i književnosti i Odsjek za orijentalistiku).

 

 

web 12

web 8

web 4

web 6

 web 2

web 5