Projekat „Najstarija baština Sarajeva: Naučno – istraživački rad u svrhu razvoja turizma“ je prvi istraživački projekat te vrste koji će realizirati jedna visokoškolska institucija na nivou BiH. Riječ je o projektu koji sufinansira Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, a cilj projekta jeste kroz naučno – istraživački rad ukazati na turistički potencijal prahistorijskog i antičkog naslijeđa Kantona Sarajevo. Iako je arheološkim ostacima iz perioda prahistorije i antike sarajevska regija jedna od bogatijih regija Zapadnog Balkana do sada nisu vršena sistematska istraživanja koja bi omogućila da se arheološki lokaliteti i materijal iz tog najstarijeg radoblja koristi i promoviše u kontekstu turističke ponude. Ova tema je važna jer ima pored naučnog i širi društveni značaj budući da je turizam rastuća grana ekonomije u Kantonu Sarajevo. Realizacija projekta predviđena je tokom akademske 2019. /2020. godine, a voditeljica projekta je doc. dr. Amra Šačić Beća, docentica na Odsjeku za historiju, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
U zimskom semestru uspješno je okončana istraživačka faza projekta koja se temeljila na terenskim arheološkim istraživanjima dijelova rimskog grada Aquae S (…?) i prahistorijskih lokaliteta Butmir i Debelo Brdo, pregleda izloženih i deponiranih arheoloških artefakata iz prahistorijskog i antičkog naslijeđa u JU Muzej Sarajeva i Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, te analize rezultata sistematskih arheoloških istraživanja iz 2017. godine na antičkom lokalitetu na prostoru današnje Ilidže. Istraživanja su podrazumijevala geofizička snimanja, fotografisanje lokaliteta i eventualno pronađenog materijala. Pored toga urađena je detaljna onomastička i epigrafska analiza izloženih antičkih epigrafskih spomenika koji se odnose na ilirske zajednice, rimsko osvajanje i administrativne jedinice na prostoru Sarajeva. Selektivno su uz stručnu pomoć uposlenika JU Muzej Sarajeva Gorana Grebe, koji je ujedno dio projektnog tima, odabrani turistima najzanimljiviji artefakti iz prahistorijskog i klasičnog razdoblja koji su izloženi u spomenutom muzeju.
Nakon procjene turističkih potencijala arheoloških postavki muzejskih institucija sa sjedištem u Kantonu Sarajevo, napravljene su fotografije koje će biti korištene za promotivnu publikaciju. Pored voditeljice projekta, doc. dr. Amre Šačić Beća, u ovoj fazi naučnog istraživanja učestovali su prof. dr. Adnan Kaljanac (Katedra za arheologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu), dr. sc. Edin Veletovac (Udruženje za proučavanje i promoviranje ilirskog naslijeđa i drevnih i klasičnih civilizacija „BATHINVS“) i viši. ass. Jesenko Hadžihasanović, MA (Katedra za arheologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu). Navedeni istraživači će ujedno biti i koautori promotivne publikacije „Vodič za turiste: Sve što trebate znati o najstarijoj baštini Sarajeva“. U pitanju je promotivni materijal na bosanskom i engleskom jeziku u formi Vodiča za turiste koji će ubuduće koristiti radnicima zaposlenim u turističkoj djelatnosti, a biti će publiciran u okviru izdavačke djelatnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Pomenuta publikacija je procesu pisanja i kroz nju će biti prezentirani rezultati višemjesečnih istraživanja na projektu “Najstarija baština Sarajeva: Naučno-istraživački rad u svrhu razvoja turizma“. Pisanjem i objavljivanjem ove publikacije želi se dati stručni doprinos popularizaciji prahistorijskog i antičkog naslijeđa kako bi isto dobilo značajniju ulogu u općedruštvenom kontekstu.
U galeriji fotografija možete pogledati fotografije nastale prilikom istraživanja na arheološkim lokalitetima rimskih termi na Ilidži, prahistorijskim arheološkim lokalitetima Butmir i Debelo Brdo, te JU Muzej Sarajeva i Zemaljskom muzeju BiH.
Klikom na sliku otvarate galeriju slika
Amra Šačić Beća