Naučnoistraživački projekat
“Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne (Diversa Notariae Dubrovačkog arhiva)”
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke (FMON)
i Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu
Na konkursu za (su)finansiranje naučnoistraživačkih i istraživačko-razvojnih projekata u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2019. godini Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke odobrilo je finansiranje naučnoistraživačkog projekta “Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne (Diversa Notariae Dubrovačkog arhiva)”, čiji je voditelj prof. dr. Emir O. Filipović, vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu.
Klikom na sliku otvarate galeriju
S obzirom na to da je predmet istraživanja bila neobjavljena arhivska građa o historiji srednjovjekovne Bosne te da je projekat predviđao i istraživačke boravke u Državnom arhivu u Dubrovniku, planiranu dinamiku aktivnosti u 2020. godini poremetila je globalna pandemija COVID-19. Nakon što su se stekli elementarni uslovi za putovanje, projektni tim, koji su uz voditelja činili još i prof. dr. Esad Kurtović i asistent Almir Peco, MA, je tokom oktobra i novembra 2020. godine pristupio identificiranju i snimanju teže dostupne i slabije korištene, no inače vrlo značajne izvorne građe Dubrovačkog arhiva za bolje poznavanje bosanske prošlosti u srednjem vijeku. Istraživački interes je bio posebno usmjeren prema sveskama u kojima su sadržani razni zapisi dubrovačkog notarijata u razdoblju od sredine 14. do početka 16. stoljeća. U arhivskim registrima ove serije, poznatije kao Diversa Notariae, očuvan je veći broj privatnopravnih i javnopravnih dokumenata u kojima su pojedinci iz Bosne i Bosanskog kraljevstva predstavljali jednu od ugovornih strana. Sadržaji ovih izvora su veoma bogati raznovrsnim informacijama, ne samo o osobama i mjestima iz kojih su dolazili, nego i uopće o glavnim tokovima u političkoj, privrednoj i društvenoj historiji srednjovjekovne Bosne.
Projektni tim je u Dubrovniku radio na istraživanju, sistematiziranju i prepisivanju tih dokumenata, s ciljem objedinjavanja svih dostupnih podataka o bosanskim prilikama na jedno mjesto. To bi u konačnici trebalo rezultirati objavljenom zbirkom izvora sa preko 2.000 individualnih ugovora. Osim toga, članovi projektnog tima su radili i na prikupljanju građe za svoje istraživačke radove koje će predati za objavljivanje u referentnim časopisima koje prati relevantna međunarodna baza podataka.