Članovi istraživačkog tima iz Instituta za historijska istraživanja (Kopar, Slovenija) u posjeti Filozofskom fakultetu u Sarajevu
Bilateralni projekat između Univerziteta u Sarajevu – Filozofskog fakulteta i Instituta za historijska istraživanja u Kopru, Republika Slovenija, fokusiran je na historiografske teme rijetko prisutne u savremenom historiografskom diskursu, a teži u komparativnoj perspektivi pokazati kulturne obrasce u Sloveniji i Bosni i Hercegovini tokom 20. stoljeća, kroz prijelomne periode koji su obilježili „iskustva života“ ukazujući na sličnosti i razlike između slovenačkih i bosanskohercegovačkih historijskih iskustava u jugoslavenskim državnim okvirima. Projekat ima za cilj institucionalno povezati dvije znanstveno-istraživačke ustanove, umrežiti mlade istraživačke kapacitete i istraživače te omogućiti razmjenu vještina, znanja i iskustava u oblasti historiografskih istraživanja.
Klikom na sliku otvarate galeriju
U vremenskom periodu od 6. do 11. 6. 2022. godine članovi istraživačkog tima iz Slovenije dr. Jure Ramšak, voditelj istraživačkog tima, dr. Borut Klabjan, član i Oskar Opassi, asistent, boravili su u Sarajevu. Tokom boravka, aktivno su učestvovali u aktivnostima reliziranim u okviru festivala historije (History Fest), a u okviru posjete Filozofskom fakultetu upoznali su se sa radom Fakulteta, njegovom strukturom, te mogućnostima koje istraživačima nude projektne aktivnosti koje se realiziraju u Centru za historijska istraživanja (CeHIS). Također, u okviru istraživačkog boravka, posjetili su Biblioteku Filozofskog fakulteta.
Tokom posjete fokus je bio na upoznavanju bosanskohercegovačke znanstvene javnosti sa rezultatima istraživanja koje je proveo Jure Ramšak, čija je knjiga (Samo)upravljanje intelekta: društvena kritika u kasnosocijalističkoj Sloveniji, objavljena na bosanskom jeziku u Sarajevu 2022. godine. Knjiga „pokušava prikazati sadržaj i položaj društvene kritike u razdoblju socijalističke Slovenije, od poraza partijskog 'liberalzma' do Titove smri (1972.-1980.). Ova je faza političkog života poslijeratne Jugoslavije često karakterizirana kao vrijeme ideološkog zaoštravanja, jačanja samoupravnih principa i istovremeno naglašavanje vodeće uloge Saveza komunista (SK). Knjiga obuhvata široki krug suprotstavljanja ključnim premisama službene komunističke ideologije, političkim stanovištima SK, društveno-političkim organizacijama i državnim tijelima, odnosno općim društvenim konvencijama kasnog jugoslavenskog socijalizma. U knjizi se razmatra društvena kritika koja se bavila principijelnim pitanjima tadašnjeg društva (ideološkom konstrukcijom, socijalno-ekonomskom regulacijom, spoljnom kulturnom politikom, nacionalnim pitanjem, odnosom prema vjernicima i vjerskim zajednicama itd.), te je zbog toga korisna i za razumijevanje ne samo slovenačke nego i historije Bosne i Hercegovine u kasnom socijalizmu“.