Centar za historijska istraživanja sa velikim zadovoljstvom objavljuje da je publikovana nova knjiga "Drevni grad u središnjoj Bosni". čiji je autor redovni profesor Odsjeka za historiju (Univerzitet u Sarajevu - Filozofski fakultet) Salmedin Mesihović. Autor knjige na temelju analize literarnih izvora, kasonoantičkih itinerara, tekstova uklesanih na epigrafskim spomenicima i arheoloških nalaza nastoji locirati Bistuensium ( Bistue, Bistua Nova) naslje koje je bilo administrativno središte po površini  najvećeg rimskog municpija u provinciji Dalmaciji.

Istraživački postupak autor je realizirao u okviru Centra za historijska istraživanja. Također sve faze rada uključujući proces recenzije i tehničke pripreme prošle su kroz evaluaciju Centra za historijska istraživanja.  Stručnu ocjenu knjige dali su dr.sc. Edin Veletovac ( J.U. "Muzej Sarajeva") i doc.dr. Edin Bujak (Odsjek za arheologiju, Univerzitet u Sarajevu - Filozofski fakultet). Knjiga je objavljena u okviru e-Izdavaštva Univerzitet u Sarajevu - Filozofski fakultet i svi zainteresirani mogu je besplatno download sa linka

https://ebooks.ff.unsa.ba/.../ebooks_ffunsa/catalog/book/111

KRATKI SADRŽAJ KNJIGE :

U antičkoj topografiji prostora Bosne i Hercegovine značajno mjesto zauzima fenomen postojanja naselja sa imenom Bistue, koje je bilo i urbani i upravni centar istoimene jedinice municipalne autonomije kao i sjedište kasnoantičke istoimene episkopije. I bistuenski municipij i bestoenska episkopija su pod svojom nadležnosti imali golemu teritoriju u središnjoj Bosni. Od postojanju Bistue, njenog municipija i kasnije episkopije svjedoće pronađeni epigrafski spomenici, itinerariji, kartografski prikazi, akti crkvenih sabora pa i do nedavno prisutna toponimija. Do danas nije postojao općeprihvaćeni konzensus o ubikaciji Bistue, pa ni o granicama municipija i episkopije. Uglavnom se Bistue locirala u Zenicu, Mošunj, Bugojno. Međutim, sudeći po toponimu Bestovljani, koji se bio očuvao do prvih godina Austro-ugarske okupacije, a na koji dosadašnja istraživanja nisu obraćala dostatnu pažnju, zona pružanja Bistue bi se mogla smjestiti detektirati između današnje gradine Alihodže i Mošunja. Historijska konstrukcija postojanja Bistue bi se onda mogla tumačiti na sljedeći način. Gradina Alihodže je bila predrimska Bistue. U epohi klasične civilizacija, naziv Bistue bi se odnosilo na naselje u Mošunju. U historijskim okolnosti kasne antike, naseobina bi se ponovo vratila na zaštićenije područje Alihodže, i u toj zoni Bestovljani / Peštovići i Alihodže bi se nalazilo i to episkopsko sjedište bestoenske crkve.

 

Knjiga slika